Élő Közvetítések

A meccslabdát és a három tizenegyest hárító Diogo Costa vitte a negyeddöntőbe Portugáliát

Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Portugália tizenegyesekkel verte Szlovéniát, és ezzel negyeddöntős a németországi Európa-bajnokságon.

A portugálok marcona védője, Pepe már azzal rekorder lett, hogy ott volt a kezdőben:

41 évesen és 126 naposan a legidősebb európai játékos lett, aki egy nagy tornán az egyenes kieséses szakaszban pályára lépett.

Jó felfogásban kezdtek a portugálok, az első húsz percben 70 százalékban náluk volt a labda, de csak egy lövésnél tartottak, és az sem talált kaput, Rúben Dias egy szöglet után éles szögből püfölte mellé a labdát.

A legaktívabb és egyben a legidegesebb portugál Ronaldo volt, aki rendre lemaradt a beadásokról, és volt egy szabadrúgása is, ami uszkve 30 centivel zúgott el a léc fölött. Az első félidő végén Joao Palhinha 16-oson kívüli lövése a jobb kapufa külső élét érintve hagyta el a játékteret, de ezt a statisztikában nem számítják be a kaput eltaláló lövések közé,

így az első felvonást követően csak a szlovénok mondhatták el, hogy munkát adtak az ellenfél kapusának (Sesko távoli kísérletnél Diogo Costának azért nem kellett remegnie).

A második félidő elején Ronaldo egy bivalyerős, de középre tartó szabadrúgással megkínálta Oblakot, majd a szlovénok előtt adódott egy olyan lehetőség, amelyre addig türelmesen vártak: Sesko agilisan elvitte a labdát, Pepénél sokkal gyorsabb volt, de ballal elkapkodta a befejezést.

Ronaldo harmadszor is elvállalt egy szabadrúgást, de a végeredmény ugyanaz lett, a portugál klasszis finoman szólva sem hatékony ebben a műfajban a nagy tornákon: közel hatvan alkalommal állt a labda mögé a rá jellemző széles terpeszben, és mindössze egy lövéséből lett gól.

A 89. percben mégis a csapatkapitány intézhette volna el, hogy ne legyen hosszabbítás, de Jota passza után a rövid sarkot záró Oblakot találta el.

A hosszabbítás első félidejében vérszegénynek, ötletelennek tűntek a portugálok, de egy egyéni villanásban bízhattak, és Jota szállította is ezt, nagy lendülettel megindult, majd a 16-oson belül összeakadt a lába Drkusiccsal, Orsato bíró pedig tizenegyest ítélt.

Természetesen Ronaldo vállalta magára a lövést, aki ezt megelőzően zsinórban 24 büntetőt lőtt be, ezúttal azonban rontott, Oblak a bal kapufa segítségével tartotta a 0-0-t.

És a hosszabbítás második felében jöhetett volna az igazi dráma, Pepe óriási hibája után Sesko egy az egyben húzott kapura, de Diogo Costa jól érezte, hogy az ifjú szlovén a bal lába mellett akarja elgurítani a labdát, és bravúrral védett.

A döntés így a tizenegyespárbajra maradt, amely Costáról szólt, a portugál kapus Ilicic, Barkovec és Verbic lövését is kifogta. A másik oldalon Ronaldo, Bruno Fernandes és Bernardo Silva is magabiztos volt (Ronaldo a gólja után bocsánatot is kért a korábbi hibája miatt), így Portugália készülhet a negyeddöntőre, ahol Franciaország lesz az ellenfele.

Ez volt az Eb-történet első olyan tizenegyespárbajra, amely 3-0-s eredményt hozott, és a lehető leggyorsabban, hat lövés után véget ért.

A meccs összefoglalóját itt lehet megnézni.

Tizenegyesek!

Ronaldo lezárhatta volna a meccset, de elrontott egy büntetőt, aztán Sesko nyerhette volna meg Szlovéniának. Mégis 0-0 lett a vége, jöhetnek a tizenegyesek.

Mi maradt ki?!

Pepe óriási hibája után Sesko mehetett egyedül kapura, de elizgulta, laposan lőtt, Diogo Costa pedig lábbal védett.

Elhalt a sorfalban

Ilicic úgy akarta ellőni, hogy a sorfal tagjai között menjen el a labda, de nem jött be a számítása.

Oblak még bírja

Palhinha ravasz fejesét tolta ki a léc alól, majd a következő szögletnél megint a kapus ért oda elsőként a labdára, és még szabadrúgást is kapott, mert Ronaldo ütközött vele a levegőben.