Élő Közvetítések

Történelmi Yamal-gól is kellett a fordításhoz, amellyel Eb-döntős a spanyol válogatott

MIGUEL MEDINA / AFP

Spanyolország 2-1-re győzött Franciaország ellen, és ezzel bejutott az Európa-bajnokság vasárnapi döntőjébe.

A két hadvezér közül a spanyol kapitánynak, De La Fuentének volt nehezebb dolga, hiszen három játékosa – Carvajal, Le Normand és Pedri – is hiányzott, a kezdőbe így Jesús Navas, Nacho, valamint Dani Olmo került be,

közülük a 38 éves és 231 napos Navas a nagy tornák (Eb+vb) történetének legidősebb mezőnyjátékosa lett, aki elődöntőben szerepet kapott.

De ott volt a spanyol kezdőben egy másik rekorder, a 16 évesen és 362 naposan a legfiatalabb Eb-elődöntősnek számító Yamal is.

A franciáknál kikerült a kezdőből Griezmann, akinek nem volt jó Eb-je eddig, és Deschamps a helyére Dembélét nevezte, aki a portugálok elleni negyeddöntőben jól szállt be a padról. Rabiot eltiltása letelt, és egyből visszatért a középpályára, Camavinga emiatt csak a tartalékok közé került.

A franciák első Eb-meccsén orrtörést szenvedett Mbappé sokszor elmondta, mennyire zavarja a pályán a maszkja, és az elődöntőben nem is használta, ami annyira felszabadította, hogy a 9. percben remek beadással találta meg Kolo Muanit, aki szép fejessel szerezte meg a gallok első akciógólját ezen a tornán.

Az első negyedóra végén akár még nagyobb bajba is kerülhettek volna a spanyolok, Rabiot azonban nem tudta eljuttatni a labdát a 16-osnál üresen várakozó Mbappénak, mert Navas egy sárgáért leterítette.

Úgy tűnt, a tornán eddig látott játékukhoz képest sokkal kezdeményezőbb franciák kissé elbizonytalanították a spanyolokat,

de a 21. percben jött Yamal, aki megtáncoltatta Rabiot-t, majd 25-ről, ballal gyönyörű gólt csavart, és még a jobb kapufa is besegített neki.

A Barca tinije ezzel az Eb-k legfiatalabb gólszerzője lett!

Négy perc múlva pedig már a spanyolok álltak jobban, a francia védelem nem tudta eltakarítani a labdát, amit Olmo gyönyörűen vett le Tchouaméni mellett, majd a lövése Koundét érintve került a hálóba. Elsőre ugyan a francia védő öngóljának írták be a találatot, de később – teljesen jogosan – Olmónak adták, aki ezzel három góllal és két gólpasszával vezeti a torna kanadai táblázatát.

A franciák először kerültek hátrányba a tornán, de az első félidő hátralévő részében nem tudták zavarni hozni a spanyol védelmét. A második felvonás elején Maignan volt nagyon bátor: a kapujából messzire kifutva, becsúszva szerelte Williamset, volt kockázat bőven ebben a megmozdulásban.

A franciák hosszú idő után akkor adtak életjelet magukról, amikor Tchouaméni egy szöglet után, nagy helyzetben Unai Simón kezébe fejelt. Deschamps hármas cserével –  Griezmann, Barcola és Camavinga érkezett – próbálta felrázni csapatát, amely ismét egy pontrúgásból veszélyeztetett, bár Upamecano fejese végül a helyzethez képest gyengére sikerült.

FRANCK FIFE / AFP Ez az Eb nem Mbappé tornája volt.

A cserék közül a bal oldalon nagyon energikusan és agilisan száguldozó Barcola szállt be a legjobban, Mbappénak ő adta azt a labdát, amely után a francia klasszis simán lövőhelyzetbe hozta magát egy csellel,

tízből hétszer-nyolcszor általában gólt szerez egy ehhez hasonló jelenetnél, de ezúttal a léc fölé bikázott.

A spanyolok a második félidőben a rájuk jellemző magabiztos passzolgatással tartották a labdát, és pörgették az órát, és meglepő volt, hogy a franciák még a hajrában sem mentek rájuk igazán.

A 2-1-es győzelem azt jelenti, hogy Spanyolország 1964, 1984, 2008 és 2012 után ötödször játszhat ismét Eb-döntőt. A spanyoloké az első válogatott, amely egy Eb-n hat meccset nyert meg. Hogy ki lesz a háromszoros győztes ellenfele, az szerdán este derül ki, amikor Hollandia Angliával csap össze.

Az első elődöntő összefoglalóját itt lehet megnézni.

Még két spanyol csere

A két szuperszélső, Yamal és Williams is lejött, Ferran Torres és Zubimendi lépett pályára.

A szöglet is jó nekik

Cucurella beadása veszélyes lehetett volna, ám Koundé bevetődve blokkolt. A 2-1-es állás miatt ez sem volt rossz nekik.

Camavinga megunta

Jelentős ütemkéséssel vert oda egyet Cucurellának. Sárga.

Mbappé fogja a fejét

Barcolától tökéletes labdát kapott, megcsinálta a cselt is, de 15 méterről a kapu fölé bikázott. Nagy helyzet volt!

Orvost!

Laporte futott neki Giroud vállának. Fabián Ruiz mutatta, hogy szükség lesz ápolásra, mert Laporte-nak fáj a feje.

Lamal közel járt a 3-1-hez

Hernándezt megint lerázta, belső csüddel megint a hosszú felsőt vette célba, de ezt most kicsit elmérte.

Rosszabbik lábbal nem túl jó lövés

A spanyol védelem zavarba hozható, most éppen Camavinga kotort bele úgy egy labdába a tétovázó védők mellett, hogy Hernández lövőhelyzetbe került, de jobbal (ez neki a rosszabb lába) 16 méterről nagyon rosszul célzott.

Hol voltak a társak?

Barcola a bal oldalon simán megverte Nachót, de amikor középre nézett, azt láthatta, hogy a társak le vannak maradva. Nem is lett veszély az akcióból.

Griezmann francia rekorder lett

A mai a 36. meccse a nagy tornákon. Eddig Hugo Llorisszal holtversenyben álltak a francia örökrangsor élén 35-35 találkozóval.

Simón-védés majd francia sárga

Egy spanyol labdavesztés után Kanté ugrtatta ki Dembelét, aki a röviden érkező Mbappét nem találta el a beadással, de Unai Simónnak bele kellett kapnia a labdába, hogy ne legyen vészhelyzet. Aztán Tchoumanéni fogta ollóba becsúszva Moratát, a spori ezt egy sárgával honorálta.

Nem tudta meglepni a kapust

Mbappé cselezgetett, az első lövőcselre két ember is elugrott, majd éles szögből meg akarta lepni a francia tízes a kapust. Nem sikerült.

Csak mondani kellett

Dembélé szögletére Tchouméni robbant be, de a fejese középre ment, Unai Simón ezt így simán fogta.

Eltűntek a francia lövések

Bő félórája nem próbálkoztak kapura lövéssel. Úgy azért nehéz fordítani, még akkor is, ha nagyon sok volt az öngól a tornán eddig.