Élő Közvetítések

Svájc oktatta és hazaküldte az Eb-ről a címvédő olaszokat

Marco Steinbrenner/DeFodi Images via Getty Images
Folytatta nagyszerű sorozatát a svájci labdarúgó-válogatott, amely a veretlenül megvívott csoportkör után végig fölényben futballozva sima, 2-0-s győzelmet aratott a címvédő Olaszország ellen az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

Stephan El Shaarawy S. El Shaarawy 22

Főhetett a fogadóirodák feje is az Európa-bajnokság első nyolcaddöntője előtt, hiszen az Eb előtt az esélyesek között egyáltalán nem emlegetett, ám jó formában lévő Svájc és a lagymatagon futballozó, hiányzói miatt nem is a legteljesebb kerettel operáló címvédő, Olaszország csapott össze Berlinben.

Bátran akarunk játszani, célunk, hogy kihasználjuk a sebességünket, és nyomás alá helyezzük az ellenfelet. Ez tett minket erőssé

– mondta Murat Yakin, a svájciak szövetségi kapitánya a mérkőzés előtt.

A siker valóban nagyot szólt volna, hiszen Svájc legutóbb 31 éve verte a riválist, egy hazai világbajnoki selejtezőn.

De az is kérdés volt, ezen a napon a csapat melyik arcát látjuk: a magyarokkal szembeni dominánst, a Skócia elleni kissé bizonytalan vagy a Németország ellen fegyelmezettet.

Az olaszoknál Luciano Spalletti szövetségi kapitány nem számíthatott az eltiltott Calafiorira, a sérült Dimarcóra, a betegségből lábadozó Bastoni azonban vállalta a szereplést. A meglepetést azonban inkább az jelentette, hogy a horvátok elleni meccs hőse, Zaccagni csak csereként jöhetett szóba, és a kezdőcsapatba bekerült az addig egy percet sem játszó El Shaarawy.

Ahogy Yakin ígérte, csapata lendületesen kezdett, átvette az irányítást, az olaszok teljesen átengedték a kezdeményezést és szűkítve a tereket próbálták kompenzálni a hiányosságaikat. A svájci fölény akkora volt, hogy olasz helyzetet fel sem lehetett jegyezni, a másik kapunál azonban Embolo ziccert rontott – Donnarumma nagyot védett –, majd a 37. percben Vargas passzát követően Freuler szerzett gólt (1-0).

Sőt, nem sokkal a félidő vége előtt Rieder szabadrúgásból majdnem megtréfálta Donnarummát, aki a kapufa segítségével tudott csak védeni.

A szünetben Spalletti megpróbálta rendezni a sorokat, az észrevétlen El Shaarawy helyére jött Zaccagni, gólt azonban ismét az ellenfél szerzett: 28 másodperc elteltével Vargas gyönyörűen tekert a bal felső sarokba (2-0).

Próbált váltani a címvédő, igazából lehetett is volna esélye, hiszen kétszer csattant a labda a svájci kapufán, igaz, elsőre Schär fejelte oda a labdát úgy, hogy huszonketten (no meg pártízezer szurkoló) lélegzetvisszafojtva nézték, hogy ebből mi lesz. Aztán a 75. percben Scamacca is a kapufát trafálta telibe.

A hajrában semmi sem változott, csak a csapatok összetétele a sok csere miatt, Svájc az Eb eddigi legnagyobb meglepetését érte el a címvédő kiverésével.