92
Matús Bero
M. Bero
92

Ukrajna esett ki az E csoportból, miután gól nélküli döntetlent játszott Belgium ellen az utolsó fordulóban.

A mérkőzésen főleg a belgáknál járt a labda, egy gyors Romelu Lukaku-lehetőséget leszámítva azonban az ásítással küzdöttek a nézők. Térfélcsere után sem pörögtek föl a felek, pedig Ukrajna tudta, nagy valószínűséggel egy pont nem lesz elég. Szerhij Rebrov szövetségi kapitány a végsőkig kivárt, a 80. percben szervezte át érdemeben a csapatát, innentől egy pici élet költözött a meccsbe. Belgiumnak voltak nagyobb helyzetei, de nem sikerült túljárni Trubin kapus eszén. Túloldalt Artem Dovbyk az oldalhálót találta el, Georgij Szudakov pedig az utolsó ercekben tört be jól a tizenhatoson belülre, de lövése középre ment, ami nem okozott gondot Koen Casteelsnek. Maradt a 0-0, amivel kiesett Ukrajna.

Ez annak köszönhető, hogy eközben Szlovákia és Románia is 1-1-es döntetlent játszott egymással. Az biztos volt, hogy ezen a meccsen mindkét csapatnak megfelel a döntetlen, ennek ellenére nem bohóckodták el a találkozót, sőt Ondrej Duda fejesével már az első félidőben vezetett Szlovákia. Ianis Hagi egyéni alakítása kellett az egyenlítéshez, őt buktatták úgy, hogy végül tizenegyest kapott Románia, pedig eléggé véleményes ítélet volt. Razvan Marin ezt be is lőtte, ezért aztán már a 37. percben kialakult a végeredmény.

Térfélcsere után sem álltak le a felek, de ahogy telt-múlt az idő, úgy vált egyre kevésbé vonzóvá a győztes gól, amely így el is maradt.

A csoport mindegyik tagja 4 ponttal zárt, de Ukrajnának volt a legrosszabb a gólkülönbsége, ezért ők zűrtak leghátul, míg Románia az első helyen.

Mit ad ég, éledezik Ukrajna

Különös eset, hogy amint kiegyenlített Románia és virtuálisan kieső helyre csúszott Ukrajna, azonnal elkezdett támadni. Egy szép labdajáratás végén Jaremcsuknak volt pontatlan centerezése, majd egy-két perccel később Szudakov lőtt el egy szabadrúgást, amit inkább beadnia kellett volna.

Szudakovnak ez fájahatott!

Onana egy szép csellel becsapta, de balszerencsésen indult el és véletlenül rálépett az ukrán középpályás lábára. Csel közben történt, egyértelműen baleset volt, de pokolian fájhatott!

De Bruyne majdnem meglepte Trubint!

Lukaku akart lefordulni egy fölpasszolt labdából, de kapott egy rúgást. A pár percre nyúló ápolás után Kevin De Bruynét hiába próbálták mevakítani lézerezéssel, a középpályás beadás helyett laposan eltekerte az egyfős sorfal mellett a labdát. Trubin vetődött, de nem is volt pontos a lövés, az oldalhálóban landolt a labda.

Micsoda helyzetet pazarolt el Ukrajna!

Szudakov kapott egy okosan kiemelt labdát a pálya közepén, amiből szépen indította Dovbykot. A csatár visszacsellel jó helyzetbe került ahhoz, hogy a túloldalon teljesen üresen álló Jaremcsukhoz passzoljon. Dovbyk azonban túlagyalta a dolgot, a vacakolás után visszagurított Szudakovhoz, aki pedig kirúgta a labdát a lelátóra. Ennél sokkal többet ígért ez a kontra.

Még nem aludtunk ám el

Csak a világon nem történt semmi a mérkőzésen néhány eszelősen pocsék kiugratási kísérleten kívül. Túl sokat nézték a fiúk az angolok meccseit?

Nagy kockázatot senki sem vállalt

Tíz perc elteltével nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem estek egymás torkának a csapatok. Az első pár percben próbáltak egy picit dominálni az ukránok, de hamar fordult a kocka és Lukaku kiugratásával világossá vált, nagyon okosan kell gazdálkodni az erejükkel az ukránoknak. Eddig inkább a belgáknál járt a labda, egyelőre keresik a fogást Ukrajnán.

Ne tegyünk rá nagy tétet, de még tovább is juthatunk.

Ehhez az kell, hogy Románia megverje Szlovákiát, Ukrajna pedig legalább két góllal kapjon ki Belgiumtól. Ekkor ugyanis a szlovákok és az ukránok is 3-3 ponttal állnának, az egymás elleni eredmény miatt Szerhij Rebrov csapata kerülne harmadik helyre, méghozzá a magyaroknál rosszabb gólkülönbséggel. Mivel azonban a Románia-Szlovákia meccsen egy döntetlennel mindkét csapat fixen továbbjut, talán a gól is meglepő lenne azon a találkozón.

Lesz-e érvényes Lukaku-gól?

Nem mellesleg Romelu Lukaku is megtörheti az átkát! A belga csatár három érvénytelen találatot is szerzett a korábbi két mérkőzésen. A torna alatt egészen mémmé vált, hogy az öngóloké a gólkirályi cím, mögötte a három lesgólt szerző Lukaku. A mém elkészülése óta ráadásul esett egy hetedik öngól is.

Megismétlődhet a „gijoni szégyen”?

A döntetlen mindkét csapat számára tökéletes eredmény lenne, de mindkét oldalról azt ígérték, nem erre játszanak majd.

A lapok természetesen előszedték az 1982-es világbajnokság leghírhedtebb mérkőzését: akkor az NSZK–Ausztria összecsapás előtt már tudni lehetett, ha a németek egy vagy két góllal nyernek, akkor az osztrákokkal együtt továbbjutnak. Miután Horst Hrubesch a 10. percben betalált, a két csapat gyakorlatilag kapu felé sem nézett a hátralévő időben…

Tudjuk, hogy a döntetlen segíthet továbbjutni. De ez nem jelent semmit

– mondta Francesco Calzona, a szlovákok edzője.

Román kollégája, Edward Iordanescu pedig megígérte:

Ahogy korábban minden másodpercben mindent beleadtunk, most is így teszünk.

Ez történt eddig

Szlovákia meglepetésre Belgium elleni győzelemmel (1-0) kezdte az Európa-bajnokságot, majd Ukrajna ellen is vezetést szerzett, végül azonban 2-1-re kikapott.

Románia pole pozícióból kezd: az Ukrajna elleni 3-0-s győzelem és a Belgium elleni 2-0-ss vereség után vezeti az E csoportot.

A hárompontosok csoportja is zárul

Utolsó fordulójához ér az Európa-bajnokság E csoportja is, amelyben Ukrajna Belgiummal, Szlovákia pedig Romániával találkozik.

A csoport sajátossága, hogy az összes csapat három pontot gyűjtött, vagyis teljesen nyitott minden. A négyes tagjainak nem kell számolgatnia úgy, mint a magyaroknak, mert négy ponttal biztosan továbbjuthat harmadik helyen is bárki. Más kérdés, hogy a gólkülönbségük miatt az ukránok nem hagyatkozhatnak erre, hiszen két szerdai döntetlennel ők végeznének a csoport végén.

Szintén vonzó lehet az első hely megszerzése, ugyanis ezzel elkerülhető lenne az ág, amin Németország, Franciaország, Spanyolország és minden valószínűség szerint Portugália lesz. Belgiumnak pedig valószínűleg ez is preferencia lesz Ukrajna ellen.