Élő Hírek

Anglia egy félidőt futballozott, majd a 90. percben Eb-döntőt érő gólt lőtt

Adrian DENNIS / AFP
Ollie Watkins döntött, Anglia a döntőben
Az első 45 percben végre futball láthattunk az Európa-bajnokság második elődöntőjében, amelyben Hollandia és Anglia is remekül játszott, ám a lagymatag második játékrész mégis hosszabbítást ígért. Aztán a 90. percben jött a cserecsatár Watkins, aki eldöntötte a meccset, az angolok három év után ismét Eb-döntőt játszhatnak.

Harry Kane H. Kane 9

Az idei Európa-bajnokság második elődöntője előtt valóban az volt a kérdés, hogy az angolok képesek lesznek-e végre mutatni valamit, vagy a szurkolóknak be kell érniük azzal a színtelen-szagtalan, ugyancsak sótlan játékkal, amelyre Gareth Southgate a biztonságos játékot építi.

Nem mintha a hollandok eddig brillíroztak volna, az osztrákok elleni kínos vereség és a törökök elleni szenvedés miatt Ronald Koeman is kapott eleget a szurkolóktól.

Aztán a két csapat olyan első félidőt produkált, amilyet az idei tornán nem láttunk.

Hollandia a 7. percben szerzett vezetést, amikor Rice annyit totojázott, hogy Simons leszerelte, majd 18 méterről hatalmas gólt ragasztott a jobb felső sarokba (1-0).

Gyorsan jött a válasz, a 12. percben Dumfries letalpalta a léc fölé bombázó Kane-t, a videobíró bizonytalankodott, Zwayer viszont döntött, és büntetőt ítélt, amit Kane bevágott a jobb sarokba (1-1).

Ekkor még nem sejtettük, hogy Dumfries micsoda talphatalommal bír: a tizenegyes után pozitívumot is fel tudott mutatni, amikor Foden ziccerénél talppal állította meg a labdát a gólvonalon.

Hogy legyen még miről beszélni, az Inter jobb-bekkje a fejét is megvillantotta, de a Dumfries-fejes a lécen csattant, erre a másik oldalon válaszul Foden a jobb kapufát döngette meg.

Lehet, a szünetben fejmosást tartott a két edző, hogy ezt az őrült tempót azonnal hagyja abba mindenki, a második félidőre ugyanis két lagymatag csapat érkezett, és hozta azt a teljesítményt, ami az Eb-n addig megszokott volt.

Egy Van Dijk-térdelésből adódó Pickford-védésen kívül még Saka lesgólja érdemelhetett említést, egészen a 90. percig, amikor a cserecsatár Watkins kapott egy labdát, beforgatta a védőjét és jobbról kilőtte a jobb sarkot (1-2).

Anglia ezt már kihúzta, megnyerte a mérkőzést, és három év után ismét Európa-bajnoki döntőt játszhat.

Bünti lesz?

Bizony, ez talpalásgyanú volt – a VAR kihívja a bírót, hogy nézze meg az esetet.

Ismét Kane kísérletezett

Saka lövését blokklták a védők, a kipattanót Kane lőtte a léc fölé. Az angol csatár lent maradt a földön, mert Dumfries eltalálta.

Távoli bomba

Kane távoli lövését védte Verbruggen kapus elvetődve.

Angol nyomás

Közel 60 százalékban van a labda az angoloknál, akik most egy szabadrúgást követően próbáltak veszélyeztetni, de a holland védők felszabadítottak Kane elől.

Rossz passz

Malen léphetett volna ki egy gyors kontra során, de rossz labdát kapott, amely végül egy védőről került az angol kapsuhoz.

Egy győzelem

„Dobog a szív, és bár az angol válogatottat nem könnyű időnként nézni, de most egy győzelemre van a 2024-es Eb-döntőbe jutástól” – írta a BBC.

Itt a 11. holland elődöntő

A holland válogatott története során tizenegyedik alkalommal játszik világverseny (vb vagy Eb) elődöntőjében – ennél többször csak – a jogelőd NSZK-t is beleszámítva – Németország (22), Olaszország (14) és Franciaország (13) jutott el a legjobb négy közé.

A korábbi tíz alkalomból azonban Hollandia csupán négyszer érte el a döntőt, és mindössze egyet nyert meg: az 1988-as Európa-bajnokságot.

Esélytelen hollandokról ír az angol sajtó

Angliában nagyon bíznak abban, hogy a válogatott legyőzi a hollandokat az Európa-bajnoki elődöntőben.

„Weghorst fizikai ereje változást hozott a holland csapat számára ezen a tornán” – mondta Chris Sutton a BBC-nek. Az egykori válogatott csatár szerint a legutóbb Hoffenheimben szerepelt támadó óriási fenyegetést jelent, de rajta kívül Gakpo is veszélyes.

Olyan formában futballozik, amit még nem mutatott meg a Liverpoolban. Ő a legjobb játékosuk ezen a tornán

– vélte Sutton, aki állítja, ez lesz az angol válogatott eddigi legnehezebb meccse, de győzni fog.

Paul Merson osztja ezt a véleményt, az Arsenal egykori válogatott támadója semmilyen esélyt nem lát arra, hogy a holland csapat nyerni tudjon.

Megdöbbentő lenne. Még nagyobb döbbenet, mintha kikaptunk volna Svájctól

– jegyezte meg.

Dortmund, az igazi kabala

A holland sajtó a dortmundi helyszín miatt felemlegette az 1974-es világbajnokságot, ahol a válogatott háromszor is játszott a Westfalenstadionban: a svédek elleni 0-0-t követően előbb 4-1-re verte Bulgáriát, majd a második csoportkör utolsó meccsén, gyakorlatilag a döntőbe jutásért vívott találkozón 2-0-ra győzött Brazília ellen.

Southgate távozik??

Könnyen lehet, hogy az utolsó, vagy az utolsó előtti válogatott meccsen ül majd Anglia kispadján Gareth Southgate szövetségi kapitány – vélekednek a szakemberek Angliában. Ezt a véleményt osztja az egykori nagyszerű csatár, Gary Lineker.

Southgate a torna után távozik. Még ha megnyeri is a címet, bejelenti a visszavonulását

– mondta a német Sportschaunak.

Semmi angol kockázat

Az angoloknál is egyetlen változás történt a Svájc elleni negyeddöntős összeállításhoz képest: Guéhi letöltötte az eltiltását, így visszavette a helyét Konsától.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane.

Bergwijn helyett Malen

Ronald Koeman egy helyen változtatott a legutóbbi, Törökország elleni mérkőzéshez képest, a jobbszélen ezúttal Malen kezd Bergwijn helyett. A holland szövetségi kapitány ellenállt a kísértésnek, hogy Weghorstot kezdő középcsatárként küldje harcba, maradt a megszokott verzió, és Depay lesz ott a pályán.

Hollandia: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké – Schouten, Simons, Reijnders – Malen, Depay, Gakpo.

100!

Ez a hollandok 100. mérkőzése világversenyeken (45 az Eb-n, 55 a világbajnokságon) – a csapat most – 1974, 1978, 1988 és 2010 után – ötödször juthat fináléba).