Élő Közvetítések

Anglia rossz meccsen, tizenegyesekkel jutott Eb-elődöntőbe

Adrian DENNIS / AFP
Teljes az angol öröm, a válogatott tizenegyesekkel ott van az elődömtőben
75 perc botrányos játék után negyedórányi futball 1-1-es döntetlent hozott, majd Anglia a gól nélküli ráadást követően tizenegyesekkel jutott tovább Svájc ellen labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjébe.

Ruben Vargas R. Vargas 17

Sok gyenge mérkőzést láttunk már az idei Európa-bajnokságon, de arra nem voltunk felkészülve, hogy az angol-svájci negyeddöntő első félideje olyan borzalmasan gyatra lesz, hogy Fabian Schär sárga lapjának fej fölött fogunk tapsolni – no nem a szabálytalanság miatt, hanem mert végre történt valami.

Még az M4 Sport stúdiójában is tanácstalanul ültek a szakértők, hiszen a szünetben semmit sem tudtak megmutatni, annyira eseménytelen, unalmas volt az első 45 perc.

Erre mondják találóan azt, hogy csalták a futballt a csapatok.

Nem mintha Angliától kirobbanó formajavulást várt volna a szakma, Gareth Southgate 2016-os regnálása óta hiába jutott két negyeddöntőig (vb-2022, Eb-2204), egy elődöntőig (Nemzetek Ligája-2019) és egy döntőig (Eb-2021) a válogatott, ilyen játékosokkal ennyire semmilyen produkcióval előrukkolni már önmagában bravúr volt.

Svájc legalább mutatott már valamit, a nyolcaddöntőben simán verte a címvédő olaszokat, a csoportkörben a 92. percig vezetett a házigazda németek ellen – ám ezúttal Murat Yakin együttese sem tudott csodát tenni.

A szünet után már annak örülni lehetett, hogy Embolo a kapu felé gurított, de a 75. percig semmi sem utalt arra, hogy ezek az emberek futballozni akarnának. Akkor váratlanul Svájc vezetést szerzett, Ndoye középre gurítása megpattant Stones lábán, Embolo pedig közelről nem hibázott (0-1).

Jött három angol csere, és a 80. percben egy váratlan megoldás: Saka eltalálta a kaput, de úgy, hogy a labda a jobb kapufáról a hálóba pattant (1-1).

Jöhetett a hosszabbítás, amelynek elején Rice távoli lökete tornásztatta meg Sommert, majd Bellingham is tesztelte a svájci kapust. A hátralévő időben már Shaqiri miatt őrjönghettek a svájciak, egyrészt a rutinos játékos pályára lépett, másrészt szögletből majdnem gólt csavart, csak a léc mentette meg az angolokat.

A tizenegyeseknél az első körben Palmer belőtte, Akanji kihagyta (1-0). Jött Bellingham, aki okosan begurította a bal sarokba (2-0), Schär ugyanazt választotta (2-1). Saka szintén a bal sarkot választotta, Shaqiri is, ő nagy erővel verte be (3-2). Toney a jobb sarokba bombázott (4-2), Amdouni középre gurított (4-3).

Az ötödik körben Alexander-Arnold eldöntötte a továbbjutást,

Anglia gyenge játékkal, de magabiztos tizenegyesekkel ott lesz az elődöntőben.

Kane is besárgult

Kane úgy fordult le, hogy Akanji nyakát is érintette, sárga lap.

Lövés, kirúgás

Egy röviden kifejelt labdát Aebischer kapásból, 15 méterről, jobbal a kapu mellé/fölé bombázott.

Hohohóóóó! Kapura lövés!!!

Embolo kapott labdát, az ötös sarkánál beforgatta Konsát, majd kapura lőtt… jó, maradjunk annyiban, gurított, de Pickford kezébe.

Olyan rossz a meccs...

… hogy az M4 Sporton a szünetben egyetlen helyzetet/cselt/akármit sem tudtak mutatni 🙂

Félidő

Sok rossz meccset láttunk már életünk során, de ez az első félidő toplistás helyet foglal el.

Akkor is, ha a 45. percben Saka helyzetbe hozta Mainoo-t, ám lövését Xaka bevetődve blokkolta.

Ez sem ért kaput, de ez volt a legnagyobb lehetség.

Így kell csalni a futballt

Mintha vízilabdameccset látnánk, A védekező csapat behúzódik a saját 16-osára, a támadó fél körbe passzolgat.

Schär-sárga

Schär kapott sárga lapot, mert Bellinghamnél lassabb volt és az útját állta.

Uncsi, de tanulságos

Az első félóra tanulsága: ha nincs kaput eltaláló lövés, akkor gól sem lesz.

Kane kínos fejese

Saka húzta meg az akciót a jobb oldalon, de centerezését egy védő vágta szögletre. Az első angol sarokrúgás megtalálta Kane fejét, de a labda 10 méterrel ment a kapu mellé…

Blokkoltak

Előbb Rice, majd Mainoo próbálkozott lövéssel, de mindkettő a svájci blokkon halt el.

Beszorult Svájc

Anglia irányítja a mérkőzést, legalábbis egy ideje már a svájci kapu előtt jár a labda.

Ezért kár volt

Egy gyors svájci támadás során Freuler kapott jó labdát a 16-oson belül, de sarkazni akart, el is veszítette a labdát.

A Southgate-paradoxon

Bár a szurkolók olykor a pokolba kívánják és többször felmerült már a leváltásának gondolata, Gareth Southgate az eredményeket tekintve mégis minden idők talán legjobb angol edzője.

Igaz, Alf Ramsey 1966-ban világbajnokságot nyert, de aztán 1970-es mexikói vébén a csoportkörben kiesett, 1974-re pedig már a selejtezőben elbukott a válogatottal.

Ehhez képest, ha az eredményekről van szó, Southgate vitathatatlanul a valaha volt legnagyobb: csapata két negyeddöntőig (vb-2022, Eb-2204), egy elődöntőig (Nemzetek Ligája-2019) és egy döntőig (Eb-2021) jutott. Irányításával Anglia hat év alatt hét meccset nyert meg az egyenes kiesésben – Southgate előtt fél évszázad alatt összesen jött össze hat ilyen mérkőzés.

De mire lesz képes most?

Yakin nem változtat

Svájcnál nincs ok a változtatásra, Murat Yakin kapitány ugyanazt a kezdő tizenegyet küldi pályára, mint legutóbb az olaszok ellen.

Svájc: Sommer – Schär, Akanji, R. Rodríguez – Aebischer, Freuler, G. Xhaka, Rieder – Vargas, Embolo, Ndoye.