Élő Közvetítések

Kellett a cserecsatár szemfülessége, nehéz győzelemmel kezdett Hollandia

JOHN MACDOUGALL / AFP
Íme a győztes gól: a cserecsatár Weghorst állította be a végeredményt
Bár meglepte Hollandiát, és vezetést szerzett a lengyel válogatott, végül nem sikerült kiharcolnia egy bravúrpontot a labdarúgó Európa-bajnokság D csoportjának nyitányán. Az esélyesebb hollandok ugyanis fordítottak, és végül a cserecsatár Weghorst révén kiharcolták a 2-1-es sikert.

Cody Gakpo C. Gakpo 11

Az elmúlt években volt elég baj a lengyel válogatottnál: ugyan a csapat folyamatosan ott van a világversenyeken, de a legutóbbi világbajnokságokon elért 25., illetve 15. hely, valamint a három évvel ezelőtti Eb-21. pozíció nem aratott osztatlan örömöt a szurkolóknál. Így aztán az elmúlt hat évben öt kapitány is dolgozott, hazai részről Jerzy Brzeczek és Czeslaw Michniewicz bukott bele, de a portugál Paulo Sousa, Fernando Santos kettős sem írt történelmet.

Tavaly aztán Michal Probierz kapott bizalmat, aki úgy jött az Eb-re, hogy még veretlen volt: öt győzelem és iksz mellett akadt egy győzelemmel felérő döntetlenje is, a Wales ellen tizenegyesekkel megnyert pótselejtező.

Hollandiának is volt egy hektikus időszaka, amikor pofont pofonra halmozott, de a legutóbbi kilenc hónapban tíz meccsből nyolcszor nyert és csak kétszer kapott ki – a franciáktól és a németektől.

Váratlan lengyel vezető gól

Mindkét oldalon akadt hiányzó, a lengyeleknél Arkadiusz Milik (Juventus) lemaradt a tornától, Robert Lewandowski pedig megsérült a törökök elleni felkészülési mérkőzésén, így csak a kispadon kapott helyet, Hollandia kénytelen volt nélkülözni Frenkiede Jongot, aki nincs is ott az Eb-n, de az Ajax csatára, Brian Brobbey sem került meccskeretbe.

A hollandok sokkal jobban kezdtek, de Szczesny kapus kiválóan védett Gakpo, majd Simons lövésénél is. A 15. percben aztán jött a meglepetés: a harmadik számú támadó, a hórigorga Buksa tökéletesen érkezett Zielinski szögletére, és védhetetlenül fejelt a bal sarokba (1-0).

Még nagyobb lendületre kapcsolt Hollandia, de minden kimaradt. Egészen a 29. percig, amikor a kilencedik próbálkozás végre sikerre vezetett, Aké egy megelőző szereléssel labdát szerzett Gakpo pedig 17 méterről úgy lőtt a kapu közepébe, hogy a labda megpattant egy védőn, így becsapta a lengyel kapust (1-1).

A mozgalmas és szórakoztató félidő utolsó támadása során Depay még elvétette a jobb alsó sarkot, így szünetre maradt az 1-1-es eredmény.

A meccs legjobja Cody Gakpo volt, főleg az első félidei teljeseítménye miatt.

Így kell cserélni!

Szünet után folytatódott a hatalmas holland nyomás, de Depay, Gakpo és Simons se közelről, se távolról nem tudott túljárni Szczesny eszén.
Aztán a 60. perc környékén a lengyelek benyomták az ellenfelet a tizenhatosra, Kiwior és Zielinski lövéseit Verbruggen kapus védte, de gól nem született.

Miután túlélte ezt a szűk tíz perc nyomást Hollandia, egyre másra alakította ki újabb helyzeteit. A 66. percben Dumfries hagyott ki ziccert, egy perc múlva De Vrij fejelt közelről a léc fölé.

Ronald Koeman szövetségi kapitány még a 80. percben megpróbálkozott a cserével, Gakpót Frimpong váltotta, míg Depay helyére az a Weghorst érkezett, aki a klubszezonban elég jól teljesített, és a Hoffenheim színeiben hét gólig és négy asszisztig jutott.

És micsoda csere: a 85. percben Aké balról adott középre, a labda megpattant az egyik lengyel bekk vádliján, Salamon lemarad, Weghorst pedig ballal kilőtte a jobb sarkot (1-2).

A hajrában még Swiderski hibázott, a ráadásban Moder és Zalewski távoli bombáját is hatástalanította Verbuggen, így végül nem született meglepetés: Hollandia győzelemmel kezdett, igaz, elég nyögvenyelősen, de legalább látványos és mozgalmas mérkőzésen.

Első életjelek a lengyelektől

De nem sok. Buksa kapott egy indítást, de mindenképp lőni akart vesztére. Picit a holland tizenhatos előterében is volt a labda, de Depay cselei több izgalmat hoztak. Xavi Simons is lőtt egyet, picivel kapu mellé ment.

Ezt már Szczesny is csak nézte

A hollandok lényegében megszállták az ellenfelük tizenhatosát, Schouten okosan begurította középen az érkező Reijnersnek a labdát, aki futtából belsőzött kapura. Kapu mellé ment a próbálkozás, de ha azt mondjuk, ez nem a lengyeleken múlott, az nem kifejezés…

Beszorultak a lengyelek

Nem is kicsit! A holland támadók óriási lendülettel kezdtek, ráadásul a két szélen is a védők mögé küldött labdák látványosan gondot okoznak a lengyel védőknek. Néhány utolsó pillanatos blokkolás, vagy becsúszás kellett hozzá, hogy hat perc alatt ne essen gól a meccsen.

Rekord nem lett volna belőle, de nagyot védett Szczesny

Némi mázlival áthullott mindenki fölött-mellett egy labda a bal szélen, Cody Gakpo szinte az alapvonalról befelé húzott, majd rápróbált a rövid alsóra. Trükkös lövés volt, mert viszonylag közelről jött a lövés, erő is volt benne, de Szczesny leért a rövid alsóba. A gyors gól így elmaradt, az albánok 23 másodperces vezető gólja egyébként is kenterbe verte volna Gakpo lövését.