Élő Közvetítések

Kellett a cserecsatár szemfülessége, nehéz győzelemmel kezdett Hollandia

JOHN MACDOUGALL / AFP
Íme a győztes gól: a cserecsatár Weghorst állította be a végeredményt
Bár meglepte Hollandiát, és vezetést szerzett a lengyel válogatott, végül nem sikerült kiharcolnia egy bravúrpontot a labdarúgó Európa-bajnokság D csoportjának nyitányán. Az esélyesebb hollandok ugyanis fordítottak, és végül a cserecsatár Weghorst révén kiharcolták a 2-1-es sikert.

Cody Gakpo C. Gakpo 11

Az elmúlt években volt elég baj a lengyel válogatottnál: ugyan a csapat folyamatosan ott van a világversenyeken, de a legutóbbi világbajnokságokon elért 25., illetve 15. hely, valamint a három évvel ezelőtti Eb-21. pozíció nem aratott osztatlan örömöt a szurkolóknál. Így aztán az elmúlt hat évben öt kapitány is dolgozott, hazai részről Jerzy Brzeczek és Czeslaw Michniewicz bukott bele, de a portugál Paulo Sousa, Fernando Santos kettős sem írt történelmet.

Tavaly aztán Michal Probierz kapott bizalmat, aki úgy jött az Eb-re, hogy még veretlen volt: öt győzelem és iksz mellett akadt egy győzelemmel felérő döntetlenje is, a Wales ellen tizenegyesekkel megnyert pótselejtező.

Hollandiának is volt egy hektikus időszaka, amikor pofont pofonra halmozott, de a legutóbbi kilenc hónapban tíz meccsből nyolcszor nyert és csak kétszer kapott ki – a franciáktól és a németektől.

Váratlan lengyel vezető gól

Mindkét oldalon akadt hiányzó, a lengyeleknél Arkadiusz Milik (Juventus) lemaradt a tornától, Robert Lewandowski pedig megsérült a törökök elleni felkészülési mérkőzésén, így csak a kispadon kapott helyet, Hollandia kénytelen volt nélkülözni Frenkiede Jongot, aki nincs is ott az Eb-n, de az Ajax csatára, Brian Brobbey sem került meccskeretbe.

A hollandok sokkal jobban kezdtek, de Szczesny kapus kiválóan védett Gakpo, majd Simons lövésénél is. A 15. percben aztán jött a meglepetés: a harmadik számú támadó, a hórigorga Buksa tökéletesen érkezett Zielinski szögletére, és védhetetlenül fejelt a bal sarokba (1-0).

Még nagyobb lendületre kapcsolt Hollandia, de minden kimaradt. Egészen a 29. percig, amikor a kilencedik próbálkozás végre sikerre vezetett, Aké egy megelőző szereléssel labdát szerzett Gakpo pedig 17 méterről úgy lőtt a kapu közepébe, hogy a labda megpattant egy védőn, így becsapta a lengyel kapust (1-1).

A mozgalmas és szórakoztató félidő utolsó támadása során Depay még elvétette a jobb alsó sarkot, így szünetre maradt az 1-1-es eredmény.

A meccs legjobja Cody Gakpo volt, főleg az első félidei teljeseítménye miatt.

Így kell cserélni!

Szünet után folytatódott a hatalmas holland nyomás, de Depay, Gakpo és Simons se közelről, se távolról nem tudott túljárni Szczesny eszén.
Aztán a 60. perc környékén a lengyelek benyomták az ellenfelet a tizenhatosra, Kiwior és Zielinski lövéseit Verbruggen kapus védte, de gól nem született.

Miután túlélte ezt a szűk tíz perc nyomást Hollandia, egyre másra alakította ki újabb helyzeteit. A 66. percben Dumfries hagyott ki ziccert, egy perc múlva De Vrij fejelt közelről a léc fölé.

Ronald Koeman szövetségi kapitány még a 80. percben megpróbálkozott a cserével, Gakpót Frimpong váltotta, míg Depay helyére az a Weghorst érkezett, aki a klubszezonban elég jól teljesített, és a Hoffenheim színeiben hét gólig és négy asszisztig jutott.

És micsoda csere: a 85. percben Aké balról adott középre, a labda megpattant az egyik lengyel bekk vádliján, Salamon lemarad, Weghorst pedig ballal kilőtte a jobb sarkot (1-2).

A hajrában még Swiderski hibázott, a ráadásban Moder és Zalewski távoli bombáját is hatástalanította Verbuggen, így végül nem született meglepetés: Hollandia győzelemmel kezdett, igaz, elég nyögvenyelősen, de legalább látványos és mozgalmas mérkőzésen.

Hollandia csodacseréje döntött Lengyelország ellen

A lengyel válogatott vasárnap délután megszorongatta a hollandokat az Európa-bajnokság csoportkörében, de végül 2-1-re kikapott.

Hollandia letámadta ellenfelét az első félidőben, sorra alakította ki a helyzeteit, de mégis hátrányba került, mert egy szöglet utáni fejesből a lengyelek szereztek vezetést. Még az első félidőben sikerült begyötörni az egyenlítő gólt, de térfélcsere után behúzták a kéziféket a csapatok. Nagyjából a 70. perc környékén úgy tűnt, mintha megelégednének a felek az 1-1 ponttal, de a csereként beálló Wout Weghorst két perc alatt betalált és eldöntötte a három pont sorsát.

A mérkőzés statisztikája.

Micsoda csere, vezet Hollandia!

Weghorst percek alatt betalált. Akét lehet dicsérni, mert sokáig nem léptek ki rá, ő pedig sokáig vezette a labdát. A középre gurítása Wijnaldum mögé ment, de így volt pont jó Weghorstnak, aki egy védő szorításában is a kapuba lőtt. Két perc alatt talált be a csatár.

Nem biztos, hogy lesz már gól

Legalábbis eléggé megálltak a csapatok. Szó szerint. A lengyelek időnként hatan (!) egy vonalban hátul, a hollandok kevés elképzeléssel passzolgatnak hátul. Valószínűleg úgy lehetnek vele az edzők és a játékosok is, hogy többet ér a fix egy pont, mint a kockázatos kitámadás. Ennek szellemében Zielinskit is lekapta a pályáról Michal Probierz szövetségi kapitány, Jakub Piotrowski állt be a helyére.

Dumfries sok gondot okoz jobb oldalon

Nagyon agilisan tör előre, ráadásul a sebessége miatt nehezen tartják. Ha a beadások, bepasszok is pontosabbak lennének tőle, már vezetne Hollandia. Ugyanakkor Szczesny érdemes is, hogy mindent kipiszkál, kirúg, kiüt. Kicsit állóháború jellege van a félidőnek összességében, a labda a lengyelek térfelén.

Koeman is belenyúlt

A lengyelek menet közben már három változtatást eszközöltek, a hollandoknál csak a 62. percben jött csere. Malen és Wijnaldum állt be Simons és Veerman helyett.

Simons nagy helyzetet hagyott ki!

Nagyszerűen váltott védekezésből támadásra a holland válogatott, Gakpo jó ütemben gurított Simons elé, aki estében, kicsit eltörte a labdát. Picit talán megijedt a becsúszó lengyeltől, de ennél a rossz lövésnél sokkal többet ki lehetett volna hozni a támadásból.

Nem húzta az időt Hollandia!

Egy perc alatt újra munkába állt Szczesny, Dumfries kapott parádés labdát, a felfutó védő pedig okosan középre bólintott. Szczesny olvasta a játékot és kivetődve blokkolta a centerezést. Rögtön beszorult megint Lengyelország.

Hatalmas holland fölény a statisztikában

Hollandia 66 százalékban birtokolta a labdát, de ami ennél is erősebb adalék, hogy ez már a feljavított statisztika lengyel szemszögből, 1-0-nál 72 százaléknál járt még Koeman csapata! Összesen 13-szor próbáltak gólt lőni a hollandok, de ebből csak három talált kaput.

Depay kihagyta a slusszpoént!

Aké a felezőről egy ívelésre szánta el magát, kicsit magasan, de tökéletesen találta meg Memphis Depayt, aki mellel maga elé tette a labdát, majd estében picivel kapu mellé lőtt. Ezzel véget is ért a félidő.

Gakpo a vezetést is megszerezhette volna!

Egy mutatós támadás végén bal szélről jött élesen középre a labda, Gakpo kiváló ütemben robbant be az ötösre, de csak beleérni tudott a labdába, ami így a léc fölé szállt. Ebben bőven benne volt az esély, hogy gól szülessen belőle.

Nagyon leült a meccs

Nagyjából 35 percig egészen őrült tempót diktáltak a csapatok – főleg Hollandia miatt. A hajrá előtt viszont úgy fest, szusszannak egy kicsit a felek. Kár, de így is többet kaptunk ettől a meccstől, mint amit előzőleg várni lehetett.

Beindult a meccs!

A lengyelek szokásuktól eltérően kitámadtak gyorsan, Jakub Kiwior lövőhelyzetig is eljutott, de Verbruggen a helyén volt. Egy visszajátszás után látszott, hogy Dumfries lábán meg is pattant a labda, innen nézve komoly védés volt.

És megint Szczesny!

Virgil van Dijk egészen látványos mozdulattal, közelről lőtt estében, de ezt is kivédte a lengyel kapus. Egy perccel később Depay durrantott fölé egy ígéretesnek tűnő lehetőséget a tizenhatos előteréből. Szinte felborult eddig a pálya, de a hollandok nem tudnak betalálni. Eddig.