Hírek

„Nem nyerhetsz, ha a három bíró is ellened van. Arcátlan csalás volt” – Spanyolország bosszúra vágyik a 28 évvel ezelőtti Eb-negyeddöntő miatt

Clive Brunskill / Allsport / Getty Images / Hulton Archive
Clive Brunskill / Allsport / Getty Images / Hulton Archive

A németországi Európa-bajnokság ötvenegyedik mérkőzését, a döntőt Spanyolország és Anglia vívja majd vasárnap 21 órától a berlini Olimpiai-stadionban.

A két csapat nagy tornán ezt megelőzően 1996-ban találkozott, akkor Anglia a hazai rendezésű Eb negyeddöntőjében tizenegyesekkel jutott tovább. Az a meccs a maig napig sajgó seb a spanyolok számára, és a Marca meg is szólaltatott néhány szereplőt az akkori csapatból.

A meccs rendes játékidejében három vitatott ítélet is a spanyolokat sújtotta: a francia bíró, Marc Batta Kiko és Julio Salinas gólját is elvette les miatt, és sárga lapot adott műesésért, amikor a csereként beállt Alfonso a 16-oson belül a földre került, miután ütközött Paul Gascoigne-nal.

1:32-nél, 1:54-nél és 2:58-nál látható a három jelenet:

„Nem nyerhetsz, ha a 80 ezer néző és a tizenegy játékos mellett a három bíró is ellened van. Arcátlan csalás volt” – mondta Salinas.

„Tiszta tizenegyes volt, teljesen egyértelmű büntető” – bosszankodott a középpályás José Luis Caminero, aki épp Salinas helyére állt be a második félidőben.

Érdekes, hogy maga Alfonso nem emlékszik a tizenegyesgyanús esetre, csak az maradt meg neki, hogy a spanyol csapat jól játszott, ám végül a tizenegyesek után búcsúzott a tornától, ő pedig épp Gascoigne-nal cserélt mezt, amit azóta is nagy becsben tart.

Hogy a spanyolok joggal dühöngtek a két elvett gól miatt, azt a Sun nevű angol bulvárlap is megerősítette, amely a mostani döntő előtti visszaemlékezésében azt írta, az asszisztensére hallgató francia bíró mindkét esetnél hibázott.

A 28 évvel ezelőtti szereplők közül José Amavisca csak a kispadról követte a történteket, de onnan is meg tudta állapítani, hogy szerinte óriási fölényben játszottak, és úgy érezte, azon a tornán ez volt a legjobb teljesítmény a csapattól.

A 120 perces csata végén jöhettek a tizenegyesek, és amíg az angoloktól Alan Shearer eredményes volt, a spanyolok egyik legmegbízhatóbb rúgója, Fernando Hierro a lécet bikázta telibe. A második párban David Platt és Guillermo Amor is jól célzott, majd jött a tizenegyespárbaj egyik legemlékezetesebb pillanata:

a Psycho becenévre hallgató balhátvéd, Stuart Pearce 1990-ben rontott a németek elleni vb-elődöntőben, most azonban ismét odaállt, és hat év után végre megszabadulhatott az őt kínzó lelki tehertől, vagy legalábbis egy részétől.

Alberto Belsué nem remegett meg, majd Gascoigne a bal sarkot választva alakította négyből négyre az angolok mérlegét. Az ötödik hazai játékosra pedig már nem került sor, mert Miguel Ángel Nadal lövését David Seaman kiütötte, így Anglia került az elődöntőbe.

„Nekünk kellett volna a négy közé jutnunk, de akkor az volt a sorsunk, hogy a negyeddöntőben búcsúzzunk.

A vasárnapi fináléval kapcsolatban optimista vagyunk, mi leszünk az Európa-bajnokok, nincs kétségem

– mondta az 53 éves, korábbi 15-szörös spanyol válogatott Amavisca, aki megfordult a Valladolidban, a Real Madridban, a Racing Santanderben, a Deportivóban és az Espanyolban is.

Olvasói sztorik