Hírek

A döntő faktor, ami manipulálhatja az Eb-döntő végeredményét

FRISO GENTSCH / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Az öröm érhető, Gareth Southgate ismét Eb-döntőbe vezette az angol válogatottat
FRISO GENTSCH / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Az öröm érhető, Gareth Southgate ismét Eb-döntőbe vezette az angol válogatottat

Európa vezető sportlapjai és sportújságírói szinte egytől egyig a vasánap 21 órakor kezdődő Spanyolország-Anglia labdarúgó Európa-bajnoki döntő esélyeit latolgatják.

Arról az elképesztő 26 meccses dominanciáról, amely a világ- és Európa-bajnokságok, a Bajnokok Ligája és UEFA Kupa/Európa Liga döntök során értek el a spanyol csapatok már a 24.hu is beszámolt.

A futballstatisztikákkal foglalkozó BeSoccer most egy másik aspektusból vizsgálta a finálé esélyeit azzal kapcsolatban, hogy az eddig sokkal látványosabban futballozó, az Eb-n hatból hat győzelmet felmutató spanyoloknak, vagy a sokakat megosztó, a játékoskerete minőségéből kiindulva igencsak visszafogott támadójátékot bemutató Angliának van-e nagyobb sansza a fináléban.

Az Európa-bajnokságon hat lejátszott/megnyert meccs után jutnak döntőbe a csapatok, így elég meghatározó tényező lehet a játékosok fáradtsági szintje. Ha még nagyobb totált nézünk, képbe kerül az is, hogy a két válogatott kerete a 2023/24-es bajnoki évben mennyi meccsel, mennyi játékperccel a lábában érkezik a döntőre.

Nos, ha csak az Eb-t nézzük, a spanyol válogatott jobban rotált, hiszen egyetlen labdarúgójuk sincs, aki az eddigi összes mérkőzés összes percét végigjátszotta volna. Ezzel szemben angol oldalon Jordan Pickford, Kyle Walker, Declan Rice és John Stones minden meccsen játszott, ami az angol kezdő mezőnyjátékosainak 40 százaléka. Az angol labdarúgók lábába tölt még ólmot az is, hogy míg ők két hosszabbításos meccsen vannak túl, addig a spanyolok csak egyszer túlóráztak.

Ha a nagyobb totált, a teljes klub és válogatott évadot nézzük, még nagyobb az eltérés a két csapat labdarúgói között. A spanyoloknál

  • Rodri játszotta a legtöbbet (62 mérkőzés/5411 perc),
  • a második Robin Le Normand (4622 perc),
  • a harmadik Aymeric Laporte (4450),
  • a negyedik a kapus Unai Simón (4264),
  • míg az ötödik Daniel Carvajal (4238).

Az angol keretben hárman is átlépték az 5000 perces határt.

  • Declan Rice (5444 perc),
  • Phil Foden (68 meccs/5435 perc),
  • Kyle Walker (5111 perc),
  • Jordan Pickford (4950 perc),
  • Harry Kane (4924 perc),
  • de Bukayo Saka (4580 perc) és
  • Jude Bellingham (4511 perc) is több időt töltött a pályán, mint a harmadik  „legfáradtabb” spanyol.

Ha összeadjuk a két válogatott várható kezdő tizenegyének az összes játékpercét úgy az angoloknak több, mint 5500 perccel több futball van a lábukban (47 847 perc / 42 226 perc).

Ráadásul a lebonyolítás is úgy alakult, hogy a spanyolok egy nappal többet pihenhetnek a döntő előtt.

A 2021-es londoni fináléban Anglia hasonlóan egy nappal kevesebbet pihenhetett az olaszok elleni döntő előtt, és ott kikaptak. A legutóbbi három vb-n, valamint a 2016-os és a 2012-es Eb-n mindig az a válogatott nyert, amely egy nappal többet regenerálódhatott a finálé előtt.

Kapcsolódó
Eb-döntő: itt az adat, ami egyértelmű spanyol győzelmet ígér
Szinte hihetetlen, de spanyol csapatok győzni járnak a tornadöntőkbe. Mutatjuk mióta, hány meccse veretlenek.
Olvasói sztorik