A csoportkörös ellenfeleink közül egyértelműen a német csapatot volt a legnehezebb értékelni a torna előtt. Ennek egyik legfőbb oka, hogy rendező országként nem játszott tétmérkőzést a 2022-es katari világbajnokság óta. Ugyan a felkészülési mérkőzésekből is le lehet szűrni néhány dolgot, de nem feltétlenül mutatja meg a csapat valódi erejét. Ezért is rendkívül beszédes, hogy Hansi Flicket pusztán ezek alapján kirúgta a német szövetség (DFB).
Flick 2021. július elsején vállalta el a szövetségi kapitányi pozíciót, összesen 25 mérkőzésen ült a kispadon, de a kirúgása előtti közvetlen időszakot kell kiemelni: utolsó három meccsét zsinórban elbukta, amire 38 éve nem volt példa. Különösen fájó volt a Japán elleni 4-1-es fiaskó, amely az állásába került, de több pocsék teljesítmény és eredmény is a felsorolható a 26 hónapos tevékenységéből.
Nem nagy meglepetés, hogy 2023. szeptember 10-én rátenyerelt a szövetség a pánikgombra, hiszen a legutóbbi két világbajnokságon a csoportkört sem élte túl Németország, a 2021-re csúszó Eb-n pedig azért is vért izzadt, hogy a legjobb tizenhatba bejusson – ahol aztán Anglia 2-0-val simán kiejtette.
Rudi Völler egy mérkőzés erejére ugrott be, majd végül a Bayern Münchentől kirúgott Julian Nagelsmann vette át a válogatott irányítását. A kapitánycsere lassan hozott változást, a német csapat októberben legyőzte az Egyesült Államokat (3-1) és döntetlent játszott Mexikóval (2-2), de novemberben Törökországtól és Ausztriától is kikapott.
Utólag visszatekintve remekül kísérletezett Nagelsmann, mert több felállást is kipróbált, néhány játékost új szerepkörben is megnézett, így tavaszra nagyjából kialakult egy kép a fejében arról, min és hogyan kellene változtatni. 2024-ben négy győzelem (ebben már a skótok elleni 5-1 is benne van az Eb-ről) és egy döntetlen a mérlege, ráadásul a csapat játéka is erősen feljavult, pedig a franciákkal, a hollandokkal és az ukránokkal is meccseltek.
A barátságos mérkőzések ellenére nagy a nyomás a csapaton, hogy jól teljesítsenek. Ha a körülményeket figyelembe vesszük, a torna előtti felkészülési időszakot nem tekinthetjük rossznak. A tavalyi év borzalmas játéka és eredménysora megnehezítette Julian Nagelsmann munkájának elejét, de mostanra a csapat önbizalma visszatért, sőt folyamatosan növekszik
– mondta a 24.hu-nak Jörg Jakob, a Kicker főszerkesztője.
Nagelsmann amellett, hogy letette a voksát a 4-2-3-1-es felállás mellett, azt is elérte, hogy Toni Kroos visszatérjen a válogatottba. Ez egy komoly hiányposztnak számított a taktikájában és azonnali javulást hozott a labdás játékban, a támadások tőle indulhatnak majd.
„Nagelsmann-nal kialakult a csapat gerince, emellett mindenkit meglepett Toni Kroos visszacsábításával. Micsoda húzás volt! Pont a megfelelő pillanatban fejezte be a felállások tesztelését és a játékosok új pozícióban történő kipróbálását. Még éppen azelőtt, hogy az emberek vele szemben is türelmetlenné váltak volna” – vélte Jakob.
Hogy mennyire tesztüzem zajlott a válogatottnál, azt kiválóan bemutatja, hogy az egyébként csatár Kai Havertz bal oldali szárnyvédőt játszott az Ausztria ellen 2-0-ra elveszített találkozón. A szélsőségektől sem mentes tavalyi évet követően 2024-re már sokkal tisztább, mit szeretne látni Nagelsmann a pályán. Az idei mérkőzéseket követően ráadásul annyira elfogadták a kapitány döntéseit, hogy még az sem váltott ki felháborodást, hogy Leon Goretzka és a Bajnokok Ligájában szárnyaló Mats Hummels is kimaradt a végleges keretből. Helyette ugyanazon pörögnek a szurkolók, mint Magyarországon: a kapusokon.
Sokat elárul a közvéleményről, hogy senki sem vitatja, miért maradt ki Hummels és Goretzka. Manuel Neuer formája aggasztó jelenleg. Marc-André ter Stegent padoztatni luxusnak tűnik, különösen mivel minden Neuer-hiba támadási felület a szurkolóknak
– vélte Jakob.
Neuer pedig valóban nincs élete formájában, már a Bajnokok Ligájában is a Real Madrid elleni kapitális hibája vezetett a Bayern München kieséséhez, de a görögök elleni 2-1-es győzelem alkalmával is kiejtett egy labdát. „Sokáig ő tartotta a 0-0-s döntetlent, nemcsak a gól előtt védett két hatalmasat, de utána is még néhányat. Nem engedem, hogy bármilyen vita kialakuljon” – szögezte le Nagelsmann, de érthető, hogy sokan aggódnak a kapus miatt. Már csak azért is, mert ahogy Jörg Jakob kiemelte,
Ehhez pedig nagyon jól passzol a tény, hogy nyitányként sikerült Skóciát 5-1-re elintézni. A németek arról hallani sem akartak a torna előtt, hogy az első helynél alább adja a válogatott csoportkört, papíron pedig sajnos a magyar és a svájci csapat sem okozhat gondot. Utóbbiról elmondható, hogy legutóbb 2012-ben tudott nyerni a németek ellen felkészülési meccsen 5-3-ra , előtte pedig az 1938-as világbajnokságon tudta megviccelni a Nationalelfet, így aztán Németországban akkor is csalódnának a szurkolók, ha nem gyűjtene kilenc pontot a brigád. Érdekes adalék, hogy a svájciak presztízsmeccsként tekintenek az egymás elleni találkozóra, előzetesen erre a találkozóra volt a legnagyobb szurkolói érdeklődés.
Ami minket illet, igazán szépen fest a közelmúlt: a Nemzetek Ligájában 1-0-ra győztünk és 1-1-es döntetlent értünk el még a Flick-csapat ellen, a 2021-es Eb-n pedig a 86. percig továbbjutásra álltunk Münchenben, mielőtt az a fránya Goretzka-lövés bepattant.
„A magyar válogatott nagy megbecsülésnek örvend nálunk, mert több játékos is jó teljesítményt nyújt a Bundesligában. Mellettük Szoboszlai Dominik fantasztikus játékos és vezéregyéniség, aki egyértelműen fejlődött a Liverpoolban töltött idény alatt. Fontos tényező lehet, mennyire friss az első Premier League-szezonja után” – mondta Jörg Jakob.
A mieinkről kialakult képről egyébként sokat elmond, hogy a Kicker újságírója meglepődött, amiért Marco Rossi a nyolcaddöntős szereplést tűzte ki célul, mert az elmúlt évek eredményei alapján többre számított. Miközben nekünk már a csoportból való továbbjutás is örömteli lenne, a németek már a negyeddöntővel sem lennének megelégedve. Különösen az álomrajt után.